اعمال ام داوود

یکی از عبادتها و دعاهای معروف که در ماه رجب به انجام آن تأکید شده، اعمال ام‏ داوود است. در کتب حدیث نقل شده، جوانی در عراق که اهل معرفت بود به دست منصور دوانیقی به مدت طولانی در زندان او گرفتار شده بود که نامش داوود بود. مادرش تاب و توان خود را در فراق پسر از دست داده بود، روزی به خدمت امام صادق(ع) رفت و داستان را نقل کرد و از آن حضرت چاره‏ جویی نمود. حضرت فرمود: آیا می‏دانی این ماه، ماه رجب است و دعا در آن زود به اجابت می‏رسد آنچه را که می‏گویم دقیقاً انجام ده تا فرزندت از زندان رهایی یابد.

ابتدا سه روز، سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم رجب را روزه ‏بدار و روز پانزدهم هنگام ظهر غسل کن و 8 رکعت نماز به جا بیاور.

(کیفیت نماز در مفاتیح الجنان ذکر شده به آن مراجعه کنید).
همین که نماز را خواند پس از مدّت کمی پسرش آزاد شد پس از آن ام داوود خدمت امام صادق(ع) رسید و پس از عرض سلام خبر رهایی پسرش را به او رساند. امام صادق(ع) فرمود: منصور دوانیقی در یکی از شب‏ها جدّم علی بن ابی طالب (ع) را در خواب دید که به او هشدار داد: هرچه زودتر فرزندم داوود را آزاد کن و گرنه تو را در آتش می ‏اندازم. منصور هنگامی که آتش را در مقابل خود دید دستور داد که داوود را آزاد کنند.

 
 
 
 
 
 
 
ام دواود كیست ؟؟


ام داود مادررضاعی حضرت صادق علیه السلام می باشد که زنی مومن و پرهیزگار بوده است.

داود پسر ام داود و برادر رضاعی حضرت صادق علیه السلام بوده است. منصور عباسی که از خلفای ستمگر عباسی بود عده ای را به قتل رسانده و بعضی را نیزمانند داود را زندانی کرده بود.

ام داود که از فرزند خود اطلاعی نداشت دست به گریبان امام صادق علیه السلام شد. امام علیه السلام نیز توسل و عبادتی به او یاد داد تا آن را انجام دهد.

حضرت صادق علیه السّلام فرمود: ایام البیض ماه رجب را روزه بگیر روز پانزدهم در جای خلوتی پس از نماز ظهر و عصر و نوافل آنها و خواندن صد مرتبه حمد و ده مرتبه آیت الكرسی و قرائت سوره‌هایی از قرآن كه « امام تعیین فرمود» این دعا را بخوان و آزادی فرزندش را از خداوند مسئلت نماید.

و اعمال ام داود در نیمه رجب مشهور و در سرعت اجابت مسلم و مجرب است و در كتاب مفاتیح الجنان و غیر آن به تفصیل نوشته شده، خلاصه، ام داود به دستور امام عمل نمود و خداوند همان شب پسرش را نجات داد و با شتر سریع السیر او را به مادرش رسانیدند.


گدایان چشم دل سوی تو دارند


امید و رحمت از كوی تو دارند


به درگاه تو آنان آه دارند


همه زین آه با تو راه دارند


دل این دردمندان شاد گردان


اسیران را زبند آزاد گردان


عطا كن درد ایشان را دوائی


مریضان را محبت كن شفائیام داود عبادت مذکور را که بعدها بعنوان اعمال ام داود شهرت پیدا کرد انجام داد ، بعد از آن منصور عباسی امیر مومنان علی علیه السلام را در خواب دید که به او می گوید:

" فرزندم را آزاد كن وگرنه تو را دراین آتش می اندازم؛


منصور سراسیمه از خواب برخاست و دستور آزادی داود را صادر نمود.


 
 
 
 
 
 
 

ام داوود, مــادر هـم شــیـر و رضایى امام صادق (ع ) است ,
و محدث بزرگوار على بن موسـى بن جـعـفـربـن طاووس حسنى حسینى معروف به سید بن طاووس و متوفاى 664 هجرى , نویسنده كتاب عظیم اقبال الاعمال ام داوود, را با كنیه ام خالد یاد كرده ,
او را از جده هاى صالح و مومن و شایسته خود دانسته , و در باب اعمال نیمه رجب خصوصیات و شرح اعمال ام داوود را آورده است .
داسـتـان اعـمـال نـیـمه رجب و دعاى معروف به ام داوود كه شیخ صدوق ,
شیخ طوسى , علامه مـجـلـسى , وسیدبن طاووس , آن را از نظر سند معتبر, واز نظر تاثیر براى رسیدن به حاجت , رفع گرفتارى ها, و برطرف شدن ظلم و ستم دیگران تجربه شده , شناخته اند بدین قرار است :.دعاى ام داوود.
 
 
.................................