13 آبان ومناسبتهای آن

13 آبان 1387 / 4 ذیقعده 1429 / 3 نوامبر 2008
13 آبان

1) كشتار دانش‏آموزان در دانشگاه تهران توسط مزدوران رژیم پهلوی و روز دانش‏آموز (1357 ش) در 13 آبان 1357: صدها دانش‏آموز و دانشجو در چهاردهمین سالگرد تبعید حضرت امام خمینی(ره) به تركیه، در دانشگاه تهران گرد آمدند تا بار دیگر پیوندشان را با رهبر بت‏شكن خویش به جهان اعلام نمایند. در ابتدا چند گلوله حاوی گاز اشك‏آور به سمت آنان پرتاب گردید و با رساتر شدن شعارهای تجمع‏كنندگان، تیراندازی نیز آغاز شد. این درگیری‏ها صبح و بعدازظهر ادامه یافت و دشمنان اسلام را بیش از پیش به رسوایی و شكست كشاند. در این فاجعه، 56 تن شهید و صدها نفر مجروح شدند. حضرت امام از پاریس در پیامی به این مناسبت فرمودند: "عزیزان من صبور باشید كه پیروزی نهایی نزدیك است. من از این راه دور چشم امید به شما دوخته‏ام و صدای آزادی‏خواهی و استقلال‏طلبی شما را به گوش جهانیان می‏رسانم." از آن تاریخ به بعد، سیزدهم آبان ماه با عنوان روز دانش‏آموز، به عنوان حماسه خونین لاله‏های انقلاب در جریان نهضت اسلامی، گرامی داشته می‏شود

2) تسخیر لانه جاسوسی آمریكا و روز مبارزه با استكبار جهانی (1358 ش)
با پیروزی انقلاب اسلامی، باران توطئه‏ها باریدن گرفت و شیطان بزرگ، آمریكا، با دخالت‏های آشكار و پنهان، سعی در ایجاد جریان‏های انحرافی در نهضت مردمی داشت. همچنین در سراسر كشور به ویژه در دانشگاه‏ها حركت‏هایی صورت می‏گرفت تا جوّ سیاسی جامعه را پیچیده كرده و به نفع آمریكا به پیش ببرند. در چنین شرایطی دانشجویان مسلمان پیرو خط امام، با درك فرمایش امام مبنی بر این كه همه گرفتاری‏های ما از آمریكاست، به عنوان لبیك به بیانات امام و وادار كردن آمریكا به استرداد شاه و اموال ملت ایران، سفارت آمریكا در تهران را به تصرف خود درآورند. فردای آن روز، امام، حركت دانشجویان را تایید كردند و آن را انقلابی بزرگ‏تر از انقلاب اول خواندند. با فتح لانه جاسوسی، علاوه بر افشای ماهیت چهره‏های سازشكار داخلی ودمیده شدن روحیه بیداری، هوشیاری، وحدت و همبستگی در امت مسلمان، ابهت پوشالی آمریكا در جهان شكسته شد و هیئت حاكمه آمریكا را به خفت كشاند.

3) آغاز هفته تربیت اسلامی (13 تا 19 آبان)
مسأله تربیت، مسأله حیات و ممات ملت هاست و بنای آن در خانواده آغاز و در محیط آموزش و اجتماع تكمیل می‏گردد. تربیت به معنای باروری و شكوفایی بذرهای نهفته و كشف گنجینه‏های پنهان در وجود انسان است. همچنین مربی، رسول آگاهی، رشد، خویشتن‏شناسی و دگرسازی است. از این رو به علت اهمیت فوق‏العاده امر تربیت در به كمال رساندن انسان، دولت جمهوری اسلامی ایران، در سال 1359 ش از سیزدهم تا نوزدهم آبان ماه هر سال را هفته تربیت نام نهاد كه نخستین روز آن، روز دانش‏آموز نام گرفته است.

4) 13آبان ماه سال 1343هجری شمسی، تبعید امام به ترکیه : صدها كماندو و چترباز رژیم پهلوی ضمن یورش به منزل مسكونی حضرت امام خمینی (ره) درقم ایشان را بازداشت و به تهران منتقل كردند. رژیم پهلوی حضرت امام خمینی را به جرم پایداری و حمایت از استقلال و آزادی ملت مسلمان ایران به تركیه تبعید كرد پس از آنكه حضرت امام مخالفت خود را با اصلاحات ارضی پیشنهادی شاه ابراز كردند عید نوروز را عزای عمومی اعلام داشتند. زیرا اصلاحات ارضی كه رژیم طاغوت مطرح كرده بود ساختار اقتصادی ایران را به گونه‎ای تغییرمی‎داد كه به نابودی كشاورزی ایران و وابستگی بیشتر كشور به بیگانه منجرمی‎شد. همچنین این ایام مصادف بود با تحمیل انقلاب باصطلاح سفید و احیای طرح كاپیتولاسیون كه هیجان تازه‎ای درمردم پدید آورده بود. رژیم شاه كه حضور حضرت امام)ره( را درایران مخالف منافع وادامه حیات خود می‎دید ایشان را دستگیرو به تركیه تبعید كرد. پس از انتشارخبر تبعید امام تظاهرات وسیعی درنقاط گوناگون ایران به نشانه اعتراض به این عمل شاه برپا شد.

..........................

www.rasekhoon.net/Article/Show-13176.aspx

 

گوگل